Atvēra saldētavu un starp saldētajiem produktiem pamanīja vara gabalu: izrādījās, ka laukos daudzi tā dara


Draugi dzīvo laukos. Nesen ciemojoties, atvēru viņu saldētavu un pamanīju starp gaļu, dārzeņiem un saldētām ogām vara gabalu…

Tas mani pārsteidza, tāpēc pajautāju, kāpēc viņiem saldētavā glabājas varš. Izrādījās, ka laukos tas ir izplatīts paradums – par iemeslu stāstu tālāk.

 
Man ir brīnišķīgi draugi, kuri pirms dažiem gadiem pieņēma drosmīgu lēmumu — atteicās no pilsētas kņadas un pārcēlās uz dzīvi laukos.
Kādu nedēļas nogali es nolēmu viņus apciemot. Paņēmu līdzi cienastu.

Kamēr saimniece gatavoja virtuvē, nolēmu palīdzēt un saliku atvestos produktus saldētavā. Atverot saldētavu, man šķita neparasti, ko es tur ieraudzīju.

Starp gaļu, dārzeņiem un saldētām ogām guļ… vara gabals. Jā, īsts metālisks ingots! Pārējais šķita vietā, taču šī detaļa skaidri izcēlās no kopējās ainas.
Protams, atradumu nefotografēju – kaut kā neērti priekš draugiem. Bet pie galda ziņkāre tomēr ņēma virsroku.

— Draugi, kāpēc jums saldētavā ir varš?

Draugs pasmējās, viltīgi piešķielīja acis un teica:

— Nu, kad jau pamanīji, pastāstīšu. Lauku noslēpums, bet noderīgs!

Pēc tam viņš sīki izskaidroja, kas un kā. Paņem gabalu vara, ieliec to maisiņā, labi aizsien, nofiksē ar lenti un ievieto saldētavā.

No ārpuses tā izskatās kā parasta lieta, taču patiesībā tā ir viltība, ko zina daudzi laukos dzīvojošie.

Laukos bieži notiek elektrības atslēgšana bez brīdinājuma. Pilsētā vismaz brīdina iepriekš, bet šeit gaisma var pazust jebkurā brīdī. Ja saldētava izslēdzas, produkti sāk ātri bojāties.

Varš ir lielisks siltums vadītājs. Tas vispirms uzkrāj aukstumu, bet, kad tiek atslēgta elektrība, palīdz uzturēt zemu temperatūru saldētavā 9–10 stundas.

Tādējādi ēdiens paliek svaigāks daudz ilgāk.

Tagad domāju — varbūt arī man vajadzētu ielikt saldētavā kādu vara gabalu?